Çarşamba , 28 Haziran 2017
Son Haberler
Anasayfa » Teknoloji Haber » 30 Bin Koruma Memuru Alınacak İşte Şartları

30 Bin Koruma Memuru Alınacak İşte Şartları

30 bin koruma memuruİçişleri Bakanı Muammer Güler’ in 30 bin koruma mamuru alınacak açıklamasının ardından tüm gözler alınacak koruma memurlarında aranacak şartlara çevrilmişti.Koruma memurları Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına bünyesine alınacak.Alınacak koruma memurlarında aranan şartlar ise yavaş yavaş belli olmaya başladı.Alınacak koruma memuru sayısının 30 bin olması bu sayının 10 bölünerek 3 er bin şeklinde alınması sağlanacak.
Koruma memuru olmak isteyen adaylarda aranan şartlar ise şu şekilde olması planlanıyor;
Lise mezunu adaylarda KPSS puanının 40-60 olması
Fiziki yeterliliğin önemli olması
Erkeklerde 1.72 boy şartı,bayanlarda ise 1.68 boy şartı
Yaş olarak erkek ve bayanlarda 25 yaşın altında olması belirtilen şartlar arasında.
Koruma memuru olmaya hak kazanan adaylar 6 yıl görev süresinin ardından sınavla 7. yılında polis memurluğuna geçebilecekler ancak alınacak koruma memuru sayısının %10 ununu geçmeyecek alım sayısı.Adaylar her dönemde 3 er binlik gruplar halinde polis okullarında 4 er ay eğitime tabi tutulacak ve eğitimi tamamlayan koruma memuru adayları sonrasında kadrolu olarak göreve başlayacaklar.Koruma memurları siyah üniforma giyecek ve silahlı olarak görev yapacaklardır.Yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıklarda görevli koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Koruma memurları, stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında asayişi sağlayacaklar.
Koruma memurları polis gibi acil durumlarda olaylara müdahale hakkına sahip olacak ve polis gibi delil toplama yetkisi var olacaktır.Koruma memurları olay yerini muhafaza ettikten sonra polisin gelmesiyle olay yerini polise devreceklerdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*